Ganado

ONLYFANS · DANĚ V ČESKU

OnlyFans a daně v ČR 2026: jak zdanit příjmy bez pokut

Kompletní průvodce pro tvůrce: živnost, IO/DPH, odvody, termíny a přiznání.

Popsat situaci Zobrazit ceny

01 · START

Živnost a daň z příjmů

Postavení autora, režim výdajů a roční přiznání.

02 · PŘESHRANIČNÍ REŽIM

IO / DPH posouzení

Povinnosti podle skutečné smlouvy a toku plateb.

03 · EVIDENCE

Měsíční doklady a podání

Jeden kontrolovaný postup bez dohledávání na konci roku.

Krátká odpověď

  • Výše výplaty sama nerozhoduje. Důležité jsou daňová rezidence, smluvní vztah, povaha činnosti a přeshraniční služby.
  • Soustavná činnost je zpravidla podnikání. DPH nebo režim identifikované osoby se určuje podle skutečného toku plnění.
  • Lhůty za rok 2025: ; elektronicky ; s daňovým poradcem, advokátem nebo povinným auditem .
  • Datová schránka může znamenat povinné elektronické podání. U zpřístupněné schránky zřízené ze zákona se formulářová daňová podání podávají elektronicky.
Obsah článku

Co skutečně rozhoduje o povinnostech

Platformní reporty, smlouvy a bankovní pohyby musí dávat jeden doložitelný celek. DAC7 se vztahuje jen na vymezené druhy činností na digitálních platformách; z veřejných oficiálních podkladů nelze tvrdit, že každá výplata OnlyFans je automaticky oznamována. Daňová povinnost však existuje nezávisle na DAC7 a správce daně si může podklady vyžádat.

Činnost, smlouva a tok plateb

Faktor Proč je důležitý Co ověřit v podkladech
Pravidelnost a povaha činnosti Určuje, zda jde o podnikání a jaké oprávnění nebo daňové zařazení odpovídá realitě. Frekvence tvorby, způsob nabídky, smlouvy a další kanály příjmů.
Smlouva a tok plateb Ovlivňuje zachycení plateb fanoušků, 20% poplatku platformy a výsledného payoutu. Aktuální podmínky, měsíční reporty, faktury a bankovní výpisy.
Přeshraniční služby Mohou založit povinnost identifikované osoby, přiznání k DPH nebo souhrnného hlášení. Kdo službu poskytuje a přijímá, sídlo stran, DIČ a místo plnění.

Registrace, odvody a právní forma

Faktor Proč je důležitý Co ověřit v podkladech
Obrat pro české DPH Od roku 2025 se za kalendářní rok sleduje obrat z vymezených tuzemských plnění a limity 2 000 000 Kč a 2 536 500 Kč. Započitatelná tuzemská plnění, datum překročení, přihlášku do 10 pracovních dnů a okamžik vzniku plátcovství podle překročeného limitu a zákonné volby.
Hlavní nebo vedlejší OSVČ Mění minima a výpočet sociálního a zdravotního pojistného. Zaměstnání, další statusy, počet měsíců činnosti a případné výjimky.
OSVČ nebo s.r.o. Neexistuje univerzální obratový bod zlomu. Celková daň a pojistné, skutečné náklady, způsob výplaty peněz, účetnictví, odpovědnost a cash-flow.

Samotná výše příjmu tedy nestačí. Při vstupní kontrole se určují potřebné podklady a rozsah účetních či podacích prací; individuální regulované daňové nebo právní poradenství poskytuje oprávněný daňový poradce nebo advokát.

Potřebuji živnostenský list?

U soustavné výdělečné činnosti zpravidla půjde o podnikání. Potřebné oprávnění a daňové zařazení se ale odvíjí od skutečné povahy činnosti, nikoli od názvu platformy. Vedle živnostenského příjmu může být v konkrétním případě relevantní i jiné zařazení samostatné činnosti.

V praxi se často používá živnost volná, pokud tomu odpovídá reálný obsah služby. Důležité je správně navázat registrace, evidenci a případné DPH povinnosti; chybné zařazení nelze napravit pouhou volbou výhodnějšího procenta výdajů.

Na označení „příležitostný jednorázový příjem“ se u opakované činnosti nelze spoléhat bez ověření všech zákonných podmínek a skutečných okolností. Individuální právní a daňové zařazení potvrzuje oprávněný daňový poradce nebo advokát.

Pokud už příjmy máte a živnost zatím ne, nejprve sestavte chronologii období a podkladů. Ganado může připravit účetní rekonstrukci; právní zařazení a individuální strategii nápravy musí potvrdit oprávněný daňový poradce nebo advokát.

Jakou živnost zvolit

Typ Paušální výdaje Poznámka
Příjem ze živnostenského podnikání 60 %; nejvýše 1 200 000 Kč výdajů Jen pokud činnost skutečně spadá pod živnostenské podnikání
Jiný příjem ze samostatné činnosti 40 %; nejvýše 800 000 Kč výdajů Zařazení se posuzuje podle právního titulu a skutečné činnosti

Nelze tedy automaticky připsat každému tvůrci 60% paušál. Nejdříve se ověří právní titul příjmu a odpovídající oprávnění; délka registračního řízení závisí na úplnosti podání a postupu úřadu. Podrobný postup → návod na daňové přiznání OSVČ 2026.

Daňový základ, výdaje a odvody

Nejčastější praktická otázka zní: „Z čeho přesně danit?“ Odpověď není jen jedna věta, protože záleží na aktuálním smluvním modelu platformy, výplatních reportech a zvoleném způsobu evidence výdajů. Právě tento bod musí být doložitelný.

Dokladová návaznost

Od platformy k přiznání

  1. PlatformaFan Payment dle smlouvy
  2. Reportobdobí, částka a měna
  3. Poplatekodečtení dle podmínek
  4. Výplatapayout po poplatku
  5. Bankaspárovaný pohyb
  6. Přiznáníevidence a podání
Každý krok musí navazovat na předchozí a být doložitelný.

Reporty průběžně archivujte, párujte s bankovními pohyby a po celý rok používejte jednu doložitelnou metodiku. Při kontrole rozhoduje obhajitelnost, ne kreativita.

Schéma výpočtu příjmu z OnlyFans

Příklad výpočtu

Modelový report platformy:
Fan Payments:                    100 000 Kč
Poplatek OnlyFans (20 %):       −20 000 Kč
Creator Earnings / payout:       80 000 Kč

Pro evidenci:
  zachytit platbu, poplatek a payout podle platné smlouvy a reportu
  při výdajovém paušálu neuplatnit poplatek ještě jednou samostatně

Aktuální podmínky OnlyFans uvádějí, že smlouva k interakci je mezi fanouškem a tvůrcem, platforma platbu zprostředkuje a z celkové Fan Payment odečítá 20% poplatek. Pro českou evidenci proto nestačí bez dalšího převzít jen částku připsanou na bankovní účet. Správce daně může vyžádat smlouvu, reporty i vazbu na bankovní pohyby.

Měna a kurz

Podmínky OnlyFans vyjadřují ceny a Fan Payments v USD. Pro českou evidenci použijte měnu skutečně uvedenou v reportu a doložitelný přepočet na CZK.

Metoda Princip Pro koho
Kurz ČNB pro den vzniku položky Kurz pro den vzniku příjmu, výdaje nebo jiné položky pro výpočet daně Průběžná evidence poplatníka, který není účetní jednotkou
Jednotný kurz GFŘ Jeden úředně stanovený kurz pro celé zdaňovací období Alternativa pro poplatníka, který není účetní jednotkou

Konkrétní kurzová metoda závisí na způsobu evidence. Musí být zvolená podle použitelných pravidel, průkazná a konzistentní; v jednom zdaňovacím období nelze kombinovat kurz pro přepočet daně a jednotný kurz jen podle výsledku.

Výdajové režimy

U samostatné činnosti se rozhoduje mezi výdaji procentem z příjmů a skutečnými výdaji. Samostatnou variantou je paušální režim, který spojuje daň a pojistné do jedné platby, ale má vlastní vstupní i průběžné podmínky.

Paušální výdaje. Výdaje procentem z příjmů zjednodušují výpočet, ale sazba není volitelná: u příjmů ze živnostenského podnikání činí 60 % s maximem 1 200 000 Kč výdajů, u jiných příjmů ze samostatné činnosti zpravidla 40 % s maximem 800 000 Kč. Skutečné náklady lze vedle toho technicky porovnat; individuální volbu režimu potvrzuje daňový poradce.

Skutečné výdaje. Skutečné výdaje lze porovnat tam, kde jsou náklady stabilně vysoké a dobře doložitelné. Typicky technika, software, produkční služby, část marketingu nebo provozní náklady související s tvorbou. Tento režim vyžaduje podrobnější evidenci; individuální volbu daňového režimu potvrzuje daňový poradce.

Paušální daň. Paušální režim je samostatná varianta s vlastními podmínkami. Před vstupem je potřeba zkontrolovat souběhy, limity a návaznost na DPH a porovnat celkový roční dopad; individuální volbu potvrzuje daňový poradce.

Srovnání režimů pro tvůrce OnlyFans

Kritérium Paušální výdaje Skutečné výdaje Paušální daň
Princip Procento podle právního druhu příjmu; u živnosti typicky 60 % Podle dokladů Jedna měsíční platba podle pásma při splnění podmínek
Administrativa Nižší, ale příjmy a podklady se stále evidují Vyšší, každý výdaj musí být doložitelný Nižší, nikoli nulová; je nutné hlídat podmínky a pásmo
Vstup pro modelaci Výše skutečných nákladů proti procentnímu výdaji Výše a doložitelnost jednotlivých nákladů Splnění podmínek a srovnání celkové roční zátěže
Příjmový limit / strop Bez příjmového stropu pro samotnou metodu; u 60 % nejvýše 1 200 000 Kč výdajů Bez limitu Rozhodné příjmy do 2 000 000 Kč a další podmínky pásma
OSSZ/VZP Podle výsledku Podle výsledku Zahrnuty v paušálu
Identifikovaná osoba (IO) Slučitelná; posuzuje se samostatně Slučitelná; posuzuje se samostatně Sama o sobě může být slučitelná; kontrolují se všechny podmínky vstupu a pokračování
Plátce DPH Slučitelné Slučitelné Zpravidla brání vstupu nebo pokračování v paušálním režimu
Slevy na dani Ano Ano V paušální dani se neuplatňují samostatně jako v běžném přiznání

Pro technické srovnání připravte dvě modelace vedle sebe na doložených číslech. Ganado může zpracovat vstupy v rámci daňového přiznání OSVČ nebo měsíčního účetnictví; individuální volbu režimu potvrzuje daňový poradce.

Orientační srovnání můžete udělat v kalkulačce daní OSVČ. Pro rozhodnutí je však nutné dosadit skutečný právní druh příjmu, status hlavní nebo vedlejší činnosti a všechny relevantní slevy či výjimky.

OVĚŘENÉ VÝPOČTY

Modelové výpočty pro příjmy roku 2025

Tabulka ukazuje celoroční povinnost, nikoli doplatek po již uhrazených zálohách. Výsledky jsou zaokrouhlené podle níže uvedených předpokladů.

Příjem

180 000 Kč

Základ daně 72 000 Kč

Daň po slevě
0 Kč
Sociální
57 098 Kč
Zdravotní
37 712 Kč
Celkem
94 810 Kč

Příjem

600 000 Kč

Základ daně 240 000 Kč

Daň po slevě
5 160 Kč
Sociální
57 098 Kč
Zdravotní
37 712 Kč
Celkem
99 970 Kč

Příjem

1 800 000 Kč

Základ daně 720 000 Kč

Daň po slevě
77 160 Kč
Sociální
115 632 Kč
Zdravotní
48 600 Kč
Celkem
241 392 Kč

Roční minima jsou spočtena z nezaokrouhlených ročních základů, ne jako 12 zaokrouhlených záloh: sociální 195 540 × 29,2 % = 57 098 Kč; zdravotní 23 278,50 × 12 × 13,5 % = 37 712 Kč, vždy po zaokrouhlení nahoru na celou korunu. Vedlejší činnost, kratší doba podnikání, nové OSVČ se sníženým sociálním minimem, výjimka ze zdravotního minima, děti, další příjmy, skutečné výdaje nebo paušální režim výsledek mění. Proto nejde o individuální výpočet.

Co se změnilo v průběhu roku 2026

Tyto částky jsou aktuální k 16. červenci 2026 a netvoří součást výpočtů za rok 2025 výše.

ZDRAVOTNÍ · 2026

3 306 Kč / měsíc

Minimální záloha na zdravotní pojištění od ledna 2026, pokud se na OSVČ vztahuje minimální vyměřovací základ.

SOCIÁLNÍ · OD 07/2026

od 5 005 Kč / měsíc

Nové minimum pro dotčené hlavní OSVČ. ČSSZ může stanovit vyšší částku podle skutečného základu; správnou zálohu je nutné ověřit na ePortálu ČSSZ.

PAUŠÁLNÍ PÁSMO I · OD 07/2026

9 162 Kč / měsíc

První pásmo kleslo z 9 984 Kč. Při plných platbách za leden až červen vznikl přeplatek 4 932 Kč.

DPH, IO, DAC7, kontrola a termíny

Téma DPH u OnlyFans je složitější než běžná lokální živnost, protože vstupuje přeshraniční prvek. Je potřeba vyhodnotit smluvní strany, kdo komu poskytuje službu, kde je místo plnění a zda tvůrce přijímá nebo poskytuje zahraniční službu relevantní pro české DPH.

Neplátce se může stát identifikovanou osobou například při přijetí služby s místem plnění v ČR od osoby neusazené v tuzemsku nebo při některých službách do jiného členského státu. Identifikovaná osoba není běžný plátce DPH, nemá nárok na odpočet vstupní daně a nepodává kontrolní hlášení. Přiznání k DPH nebo souhrnné hlášení podává jen za období, ve kterém nastalo relevantní plnění.

Samostatně se sleduje plátcovství DPH. Od roku 2025 se obrat z vymezených tuzemských plnění počítá za kalendářní rok a zákon pracuje s limity 2 000 000 Kč a 2 536 500 Kč; nejde automaticky o součet všech zahraničních výplat. Přihláška k registraci se po překročení příslušného limitu podává do 10 pracovních dnů a okamžik vzniku plátcovství závisí na překročeném limitu a případné zákonné volbě. Individuální závěr musí potvrdit oprávněný daňový poradce nebo advokát. Praktické vstupy: registrace k DPH, identifikovaná osoba a agenda IO.

Co finanční úřad reálně kontroluje

V kontrolách se opakují čtyři okruhy:

  • Úplnost příjmů: jestli přiznáváte všechny relevantní výplaty a kanály.
  • Výdaje: jestli uplatněné náklady odpovídají režimu a máte je doložené.
  • DPH/IO: jestli je správně vyhodnocen přeshraniční režim a běží podání.
  • Návaznost dat: soulad mezi platformními reporty, bankou a daňovým tvrzením.

Zjednodušeně: úřad neřeší estetiku vaší tabulky, ale to, jestli čísla drží pohromadě a dávají smysl v kontextu dokumentů.

OnlyFans a DAC7: co lze tvrdit přesně

DAC7 od roku 2023 zavádí oznamovací povinnosti provozovatelů platforem u vymezených činností, například u osobních služeb, prodeje zboží nebo pronájmů. Samotná směrnice nevytváří novou daň a z veřejných oficiálních podkladů nelze dovodit, že každá výplata OnlyFans je automaticky reportována.

Co to prakticky znamená:

  • rozsah případného reportingu závisí na povaze činnosti a postavení konkrétní platformy,
  • daňová povinnost existuje nezávisle na tom, zda se na transakci DAC7 vztahuje,
  • správce daně může údaje a podklady získat i jinými zákonnými cestami,
  • platformní reporty, smlouvy a bankovní pohyby proto musí být navzájem dohledatelné.

Důsledek: není správné stavět evidenci na domněnce, že zahraniční platforma české povinnosti neovlivňuje. Stejně tak není správné strašit tvrzením, že každá výplata je automaticky viditelná podle DAC7.

Podrobně o DAC7 a dopadech na OSVČ → DAC7: co to znamená pro OSVČ

TERMÍNY 2026

Přiznání a přehledy za rok 2025.

Lhůty pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu nejsou totožné. Rozhoduje také skutečný způsob a datum podání daňového přiznání.

Podání Nejzazší termín Kdy platí
Daňové přiznání — základní lhůta 1. 4. 2026 Tříměsíční lhůta bez ohledu na formu; držitel zpřístupněné datové schránky zřízené ze zákona podává elektronicky
Daňové přiznání — elektronicky 4. 5. 2026 Pokud nebylo podáno do 1. 4. 2026
Daňové přiznání — poradce / advokát 1. 7. 2026 Podání oprávněným poradcem nebo advokátem; také povinný audit
Přehled ČSSZ 4. 5. / 2. 6. / 3. 8. 2026 Podle toho, zda bylo přiznání podáno do 1. 4., elektronicky po 1. 4., nebo poradcem po 1. 4.
Přehled zdravotní pojišťovně 4. 5. / 4. 6. / 3. 8. 2026 Stejné tři režimy, ale elektronická prodloužená lhůta je 4. 6.

Přiznání k DPH nebo souhrnné hlášení se podává jen tehdy, když v daném období nastalo relevantní plnění. Samotný status identifikované osoby neznamená nulové měsíční podání každý měsíc.

Podrobné modelové výpočty pro tři úrovně příjmu najdete výše v sekci „Modelové výpočty pro příjmy roku 2025“.

Praktický pracovní plán

  1. Zkontrolujte, že máte správně nastavenou živnost a registrace.
  2. Stáhněte kompletní reporty z platformy za všechna relevantní období.
  3. Oddělte osobní a podnikatelské transakce (minimálně evidenčně).
  4. Vyhodnoťte DPH/IO režim podle reálných toků, ne podle internetových zkratek.
  5. Nastavte pravidelný měsíční termín na uzávěrku podkladů; potřebný čas závisí na počtu transakcí a kvalitě dokumentů.

Těchto pět kroků vytváří dohledatelný podklad pro roční podání. Samy o sobě však nepotvrzují právní zařazení, DPH/IO režim ani výsledek případné kontroly.

Plán Plán 30/60/90

Prvních 30 dní

  • nastavit jednotný sběr reportů,
  • zvolit metodiku výpočtu příjmů,
  • udělat první modelaci paušál vs. skutečné výdaje.

Do 60 dní

  • dořešit případnou registraci IO/DPH,
  • narovnat historická období, pokud jsou mezery,
  • zavést měsíční kontrolní checklist před podáním.

Do 90 dní

  • mít stabilní měsíční rytmus bez improvizace,
  • mít připravené podklady pro roční přiznání průběžně,
  • mít připravený postup pro případ výzvy úřadu.
Každý měsíc Měsíční kontrolní postup

Pravidelný měsíční protokol vytváří průběžnou dokumentaci a usnadňuje kontrolu úplnosti před podáním. Nezaručuje včasnost ani bezchybný výsledek; ty závisí na skutečných podkladech a použitelné právní a daňové pozici.

Praktický protokol doporučujeme rozdělit do čtyř fixních kroků:

  1. 1.–5. den v měsíci: stáhnout reporty platformy za předchozí období a uložit je do archivu se stejnou strukturou názvů.
  2. 6.–10. den: spárovat reporty s bankovními pohyby, označit rozdíly a chybějící položky.
  3. 11.–20. den: uzavřít evidenci nákladů a zkontrolovat, že jsou doklady čitelné a přiřazené k období.
  4. 21.–25. den: provést finální kontrolu povinností (včetně DPH/IO, pokud se vás týká) a podat vše včas.

Celý cyklus lze zvládnout relativně rychle, pokud běží průběžně. Když se ale přeskočí jeden měsíc, v dalším období už řešíte dva měsíce najednou, a tím roste chybovost i psychická zátěž.

Kontrola Podrobný checklist
  • Report platformy stažen: ano/ne.
  • Bankovní pohyby spárované: ano/ne.
  • Režim výdajů ověřen (paušál/skutečné): ano/ne.
  • DPH/IO povinnost pro dané období ověřena: ano/ne.
  • Podání odesláno v termínu: ano/ne.
  • Dokumenty archivovány ve stejné struktuře: ano/ne.

Tato kontrolní tabulka dokládá, jak byly reporty, bankovní pohyby, dokumenty a podání průběžně sledovány. Při případné kontrole může pomoci dohledat podklady, ale nezaručuje kratší řízení ani určitý výsledek.

Kdy přejít z OSVČ na s.r.o. jako tvůrce OnlyFans

Kritérium OSVČ s.r.o.
Administrativa Jednodušší Složitější
Zdanění 15 % a případně 23 % ze základu daně, plus pojistné podle statusu a vyměřovacích základů 21 % daň společnosti; další zdanění nebo pojistné závisí na způsobu výplaty peněz
Odvody OSSZ/VZP Podle sociálního a zdravotního vyměřovacího základu a příslušných minim Podle konkrétní mzdy či odměny a dalších vztahů ke společnosti
Odpovědnost a ručení Podnikatel obecně odpovídá jako fyzická osoba Společnost, společník a jednatel mají odlišné zákonné povinnosti; nejde jen o výši vkladu
Veřejné údaje Údaje podle živnostenských a dalších zákonných registrů Obchodní rejstřík, sbírka listin a zákonné zveřejňovací povinnosti
Bod zlomu Neexistuje univerzální příjmová hranice; je nutná srovnávací modelace celkové zátěže a cash-flow

Srovnávací modelace dává smysl tehdy, když se mění náklady, způsob výplaty peněz, potřeba reinvestovat zisk, odpovědnost nebo administrativní nároky — nikoli automaticky po překročení jedné částky. Příjem může patřit s.r.o. jen tehdy, pokud to umožňují podmínky platformy, smluvní účet a nastavení výplat; samotné založení společnosti nepřevádí dřívější ani osobně sjednaný příjem tvůrce na s.r.o.

Podrobnosti o založení s.r.o.

Kdy stačí vlastní evidence

Ano, pokud máte čas, disciplínu a chuť držet evidenci průběžně. Pokud data doháníte zpětně nebo máte více kanálů příjmů, účetní správa může převzít dohodnutou část evidence a technické přípravy. Její rozsah má odpovídat počtu transakcí a skutečným povinnostem.

Možný provozní model kombinuje měsíční účetní kontrolu, roční daňové podání a evidenci pro potvrzené povinnosti DPH/IO. V praxi to řešíme přes zpracování účetnictví a navazující daňové přiznání.

Sankce a důsledky prodlení

Sankční režim se odvíjí od typu pochybení: opožděné podání, doměřená daň, úrok z prodlení, případně pokuty v oblasti DPH agendy. Konkrétní částka a dostupný postup závisí na datech, historii podání a okolnostech; další prodlení může zvýšit úroky nebo rozsah potřebné rekonstrukce.

Kombinace více let bez přiznání, neuzavřených otázek DPH/IO a neúplných podkladů může znamenat daň, penále, úroky i rozsáhlejší rekonstrukci. Skutečný dopad závisí na spisu.

Praktickým prvním krokem je soupis období, podkladů a dosavadních podání. Ganado může rekonstruovat účetní data a připravit technické podklady; pořadí opravných kroků, případné zastupování a individuální strategii určuje oprávněný daňový poradce nebo advokát.

Náprava chyb a modelové situace

Pokud tvůrce po několika měsících zjistí mezery v podkladech nebo nejasnosti kolem DPH, je potřeba nejprve oddělit ověřená fakta od neuzavřených právních či daňových otázek.

Obecný administrativní rámec:

  1. Diagnóza: přesně vypsat, která období jsou nejasná a co v nich chybí.
  2. Priorita: nejdřív uzavřít období s nejbližším sankčním rizikem.
  3. Doplnění: dohledat reporty, výpisy a doklady v jednotném formátu.
  4. Podání: podat chybějící nebo opravná tvrzení podle správného pořadí.
  5. Stabilizace: nastavit měsíční protokol, aby se problém neopakoval.

Účetní rekonstrukci lze členit po obdobích a u každého evidovat, které podklady jsou úplné. Konkrétní pořadí opravných podání, komunikaci s úřadem a zastupování však musí určit oprávněný daňový poradce nebo advokát podle spisu.

Mýty, které tvůrcům škodí

Mýtus 1: „Když je to zahraniční platforma, české úřady to neřeší.“
Realita: česká daňová povinnost se odvíjí od vašeho statusu a příjmů, ne od toho, že platforma sídlí mimo ČR.

Mýtus 2: „Dokud nepřekročím obří obrat, nemusím řešit vůbec nic.“
Realita: i menší příjmy mohou vyžadovat správné přiznání a u přeshraničního režimu i DPH/IO posouzení.

Mýtus 3: „Počkám, až se ozve úřad, pak to doplním.“
Realita: opožděná náprava může přidat úroky, sankce nebo další rekonstrukční práci; konkrétní dopad závisí na období, porušení a postupu správce daně.

Pro rozlišení daně z příjmů a navazujícího režimu DPH/IO je potřeba znát smluvní strany, typ reportu a období. Ganado určí chybějící podklady a účetní či podací rozsah; individuální regulovaný daňový postup musí potvrdit oprávněný poradce.

Modelové situace a kontrolní postup

Modelové příklady

Starší období bez přiznání

Situace: Pravidelný platformní příjem přibližně 30 000 Kč měsíčně po dva roky, ale bez přiznání a přehledů.

Co je potřeba zkontrolovat:

  • Sestavit soupis obou období a rekonstruovat příjmy z reportů platformy
  • Ověřit, která přiznání a přehledy OSSZ/VZP chybějí
  • Připravit transakční podklady pro individuální závěr k IO/DPH
  • Připravit dokumentní chronologii; strategii a zastupování vůči FÚ svěřit oprávněnému poradci nebo advokátovi

Výstup: Seznam chybějících tvrzení, podkladů a plateb v pořadí podle lhůt. Výši sankcí nelze určit bez skutečných dat a rozhodnutí správce daně.

Souběh zaměstnání a platformního příjmu

Situace: Zaměstnanec na HPP (45 000 Kč / měsíc) + OnlyFans jako vedlejší činnost (25 000 Kč / měsíc). Nevěděl, že musí podávat vlastní přiznání.

Co je potřeba zkontrolovat:

  • Souběh HPP + OSVČ = povinnost vlastního přiznání
  • Nastavení vedlejší činnosti pro nižší odvody OSSZ
  • Přiznání + přehledy + nové zálohy

Výstup: Správné doložení vedlejší činnosti, vlastní přiznání, přehledy a nové zálohy. Přesný rozdíl proti hlavní činnosti závisí na celoročních základech a dalších příjmech.

Vyšší příjem a úvaha o s.r.o.

Situace: Stabilní příjem 120 000+ Kč / měsíc z OnlyFans. OSVČ s paušálem. Chtěla vědět, jestli se vyplatí s.r.o.

Co je potřeba porovnat:

  • Modelace OSVČ (paušál) vs OSVČ (skutečné) vs s.r.o.
  • Celková zátěž včetně odvodů, účetních nákladů a výplaty

Výstup: Srovnání čistého cash-flow po daních, pojistném, účetnictví a zvoleném způsobu výplaty. Bez těchto vstupů nelze tvrdit, že s.r.o. automaticky ušetří.

Soukromí, diskrétnost a ověřené zdroje

Rozumíme, že u tohoto typu příjmů je důležitá diskrétnost.

  • Vyžadujeme jen podklady potřebné pro dohodnutý účetní a administrativní rozsah.
  • Daňové přiznání standardně pracuje se zákonnou kategorií a souhrnnými částkami; správce daně však může vyžádat platformní reporty a další podpůrné záznamy.
  • U s.r.o. platí zákonné zveřejňovací povinnosti v obchodním rejstříku a sbírce listin.
  • Kontakt a dokumenty zpracováváme podle zveřejněných pravidel ochrany osobních údajů; neposílejte citlivé podklady dříve, než potvrdíme potřebný rozsah.

Na vaší situaci není nic neobvyklého. Řešíme ji stejně profesionálně jako jakýkoli jiný příjem z podnikání.

Ověřené primární zdroje 19

PRIMÁRNÍ ZDROJE

Ověřeno k 16. červenci 2026.

Čísla a regulatorní formulace vycházejí z těchto veřejných primárních zdrojů. Podmínky platformy a právní předpisy se mohou změnit.

  1. Finanční správa: lhůty přiznání za rok 2025
    Publikováno: Přístup: (otevře se v novém panelu)
  2. Finanční správa: OSVČ, výdajové paušály a sleva na poplatníka
    Období zdroje: Přístup: (otevře se v novém panelu)
  3. Finanční správa: Q&A k přepočtu cizí měny za rok 2025
    Publikováno: Přístup: (otevře se v novém panelu)
  4. Generální finanční ředitelství: Pokyn GFŘ-D-75 — jednotné kurzy za rok 2025
    Období zdroje: Přístup: (otevře se v novém panelu)
  5. ČSSZ: pokyny k přehledu OSVČ za rok 2025
    Období zdroje: Přístup: (otevře se v novém panelu)
  6. ČSSZ: přesná tabulka minimálních základů a pojistného OSVČ pro rok 2025
    Vydáno: Přístup: (otevře se v novém panelu)
  7. VZP: minimální zálohy OSVČ
    Období zdroje: Přístup: (otevře se v novém panelu)
  8. VZP: poučení k přehledu OSVČ za rok 2025
    Období zdroje: Přístup: (otevře se v novém panelu)
  9. VZP: roční vzorec pro výpočet pojistného OSVČ
    Přístup: (otevře se v novém panelu)
  10. VZP: termíny přehledu za rok 2025
    Období zdroje: Přístup: (otevře se v novém panelu)
  11. ČSSZ: změna sociálních záloh od 1. 7. 2026
    Účinné od: Přístup: (otevře se v novém panelu)
  12. Finanční správa: změna prvního pásma paušálního režimu od 1. 7. 2026
    Účinné od: Přístup: (otevře se v novém panelu)
  13. Finanční správa: identifikovaná osoba a přeshraniční služby
    Přístup: (otevře se v novém panelu)
  14. Finanční správa: obratové limity DPH od roku 2025
    Účinné od: Přístup: (otevře se v novém panelu)
  15. Evropská komise: rozsah DAC7
    Účinné od: Přístup: (otevře se v novém panelu)
  16. OnlyFans: Podmínky
    Naposledy aktualizováno: Přístup: (otevře se v novém panelu)
  17. Finanční správa: základní sazba daně z příjmů právnických osob 21 %
    Účinné od: Přístup: (otevře se v novém panelu)
  18. Komora daňových poradců ČR: veřejný seznam daňových poradců
    Přístup: (otevře se v novém panelu)
  19. e-Sbírka: zákon č. 523/1992 Sb., o daňovém poradenství
    Přístup: (otevře se v novém panelu)

Co může Ganado účetně zpracovat

Tento článek odděluje dokumenty a účetní rekonstrukci od regulovaných závěrů. Ganado připravuje soupis podkladů, účetní data a technické podání z klientem potvrzených skutečností; právní či daňové zařazení, volbu režimu, individuální závěr k DPH/IO, strategii nápravy a zastupování potvrzuje oprávněný daňový poradce nebo advokát.

Pomáháme tvůrcům v ČR sestavit soupis dokumentů, rekonstruovat účetní data a technicky připravit standardní podání z klientem potvrzených skutečností.

Základní informace

Pro koho

Tvůrci na OnlyFans, Fansly a podobných platformách s příjmy v ČR — hlavní činnost, vedlejší příjem i souběh s HPP.

Co účetně připravíme

Soupis dokumentů, účetní rekonstrukci a technickou přípravu standardních podání z vámi potvrzených skutečností. Regulované závěry k zařazení, režimu, DPH/IO, nápravě a zastupování patří daňovému poradci nebo advokátovi.

Kolik to stojí

Po kontrole reportů a potvrzení rozsahu pošleme pevnou písemnou nabídku před zahájením. Orientaci najdete v ceníku služeb.

Co potřebujeme od vás

Reporty z platformy, bankovní výpisy, info o dalších příjmech a dosavadních podáních.

Co přesně dostanete:

  • Vstupní kontrolu podkladů a určení účetního či podacího rozsahu
  • Technické srovnání výdajových režimů podle doložených vstupů, bez regulovaného doporučení
  • Přípravu standardního přiznání a přehledů OSSZ/VZP z potvrzených údajů
  • Nastavení evidence pro klientem nebo oprávněným poradcem potvrzený režim IO/DPH
  • Dokumentní balíček pro nápravu; strategii a zastupování zajišťuje oprávněný daňový poradce nebo advokát
  • Vše online a diskrétně

Cena: po kontrole reportů a potvrzení rozsahu pošleme pevnou písemnou nabídku před zahájením. Orientační strukturu služeb najdete v ceníku.

Právní a daňové zařazení, volba režimu, individuální závěr k DPH/IO, strategie opravy a zastupování jsou regulované činnosti oprávněného daňového poradce nebo advokáta; Ganado odpovídá za dohodnutý účetní a administrativní rozsah.

První krok: napište typ příjmu, přibližnou částku, období a co chcete vyřešit. Odpovíme písemně se seznamem potřebných dokumentů, rozsahem, cenou a dalším krokem.

FAQ Časté otázky
01 Potřebuji živnost na OnlyFans v Česku?
U soustavné výdělečné činnosti zpravidla půjde o podnikání. Potřebné oprávnění a daňové zařazení ale závisí na skutečné povaze činnosti a smlouvách; nelze je určit jen podle názvu platformy.
02 Kolik zaplatím na daních z OnlyFans?
Záleží na tom, zda jde o hlavní nebo vedlejší činnost, na délce činnosti, právním zařazení příjmu, výdajích, slevách a dalších příjmech. Ve zdejším modelu hlavní OSVČ za celý rok 2025 vychází při příjmu 180 000 Kč celková roční povinnost 94 810 Kč, při 600 000 Kč 99 970 Kč a při 1 800 000 Kč 241 392 Kč. Jde o model s přesně uvedenými předpoklady, ne o individuální výpočet.
03 Musím řešit DPH u OnlyFans?
Přeshraniční vztah je potřeba posoudit. Status identifikované osoby může vzniknout například při přijetí služby s místem plnění v ČR od zahraniční osoby nebo při některých službách do jiného členského státu. Rozhoduje smlouva a skutečné transakce, ne výše výplaty sama o sobě.
04 Co je DAC7 a týká se mě?
DAC7 zavádí oznamování u vymezených druhů činností na digitálních platformách. Z veřejných oficiálních podkladů nelze tvrdit, že každá výplata OnlyFans je automaticky hlášena. Daňová povinnost však existuje nezávisle na DAC7. Více: DAC7 a OSVČ.
05 Můžu mít OnlyFans přes s.r.o.?
Pouze pokud podmínky platformy, účet a nastavení výplat umožňují, aby smluvní příjem skutečně patřil s.r.o.; samotné založení společnosti příjem tvůrce na s.r.o. nepřevádí. Neexistuje univerzální obrat, od kterého je s.r.o. automaticky výhodnější. Více o založení s.r.o.
06 Jak se počítá příjem — z čistého, nebo hrubého?
Aktuální podmínky OnlyFans uvádějí 20% platformní poplatek. Pro českou evidenci nestačí automaticky převzít jen bankovní výplatu: platby fanoušků, poplatek a payout je nutné zachytit podle platné smlouvy a platformních reportů. Při výdajovém paušálu se poplatek neuplatňuje ještě jednou samostatně.
07 Musím podávat přehledy OSSZ a VZP?
Ve standardním režimu OSVČ zpravidla ano, i když po slevách vyjde nulová daň z příjmů. Výjimky mohou souviset například s paušálním režimem nebo konkrétním statusem činnosti. Postup: přehledy ČSSZ a zdravotní pojišťovny.
08 Co když jsem daně neřešil/a?
Náprava bývá možná: nejprve se zmapují období a podklady, potom se určí správné pořadí chybějících nebo opravných podání. Dřívější kontrola obvykle omezuje další prodlení. Pošlete základní fakta.
09 Platím daně i když OnlyFans sídlí v zahraničí?
Český daňový rezident zpravidla řeší v ČR i zahraniční příjmy. Výsledek ale závisí na skutečné daňové rezidenci, smlouvách a případné smlouvě o zamezení dvojího zdanění.
10 Jak převést USD na CZK?
Použitelná metoda závisí na způsobu evidence. V praxi se pracuje s doložitelnými denními kurzy nebo s jednotným kurzem zveřejněným pro daňové účely; zvolený postup musí být konzistentní a navazovat na evidenci.

DÁLE

Navazující služby a průvodci

01

Daňové přiznání OSVČ

Kompletní zpracování ročního přiznání včetně návazných kroků.

02

Registrace k DPH

Vyhodnocení povinnosti a praktický postup registrace.

03

Přehledy OSSZ a VZP

Pravidla ročních přehledů OSVČ a výjimky podle použitelného režimu.

04

Kalkulačka daní OSVČ

Spočítejte si daň hned teď.

KONTAKT

Potřebujete zkontrolovat vlastní nastavení?

Pošlete platformu, přibližný příjem a současný stav. Odpovíme písemně s rozsahem, cenou a dalším krokem.

Nechat zkontrolovat případ